Aranżacja pokoju dziecka na poddaszu może stanowić niemały problem. Zwłaszcza gdy ścianki kolankowe są niskie, a skosy duże. Jednak z odrobiną wyobraźni i głową pełną pomysłów wszystko jest możliwe. Zresztą zawsze można się zainspirować wskazówkami, które znajdują się w tekście! Jak urządzić elegancki pokój dla dziecka? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!
Podczas urządzania pokoju dziecięcego rodzice chcą zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby ich pociecha mogła swobodnie się poruszać i mieć miejsce także do zabawy. Pomieszczenie na poddaszu jest znacznie trudniej zaaranżować, ponieważ trzeba uwzględnić nietypowy układ ścian i nachylenia dachu. Jak to zrobić?
Pokój dziecka na poddaszu – meble
Każde dziecko marzy o własnym pokoju, a kiedy do naszej dyspozycji pozostaje poddasze, to z całą pewnością warto je wykorzystać. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wiek dziecka i to jak szybko dorasta. Ściany w bajkowym klimacie prędko mogą się znudzić i potrzebny będzie kolejny remont. Dlatego wybrany motyw lepiej zastosować na mniejszych elementach takich jak pościel, krzesło, czy pudełko na zabawki, a kolor na ścianach pozostawić neutralny. Niestety przez wzgląd na skosy na poddaszu bardzo ciężko jest wybrać do pokoju meble, które pomieszczą wszystkie rzeczy. Przy młodszym dziecku nie jest to większy problem, ponieważ mu potrzebne są niskie sprzęty. Jednak to się zmienia wraz z wiekiem. W takiej sytuacji rodzice dość często decydują się na meble robione na wymiar. Stolarz, widząc, jakie ma możliwości, zaproponuje korzystne rozwiązanie i zagospodaruje nawet trudno dostępne miejsca. Pod skosami można przecież wstawić nietypowy regał na książki, zamontować półki, czy też wstawić pojemniki na drobnostki.
Pokój dziecięcy na poddaszu – poszczególne strefy
Niezależnie od wieku dziecka każdy pokój musi być funkcjonalny i podzielony na różne strefy. Mieszkanie na poddaszu jest dość specyficzne, ale nie może w nim zabraknąć miejsca do spania. Jeśli w pomieszczeniu będą spały przynajmniej dwie pociechy, to dobrze jest się zastanowić nad wyborem łóżka piętrowego z szufladami lub biurkiem. Tym sposobem można mieć 2w1 i zaoszczędzić powierzchnię. Z kolei dla jednego dziecka doskonale sprawdzi się łóżko z antresolą. Do góry będzie wchodzić przy pomocy drabinki, a na dole można stworzyć mu komfortowy kącik do nauki lub zabawy. Przy klasycznym łóżku konieczne będzie wyodrębnienie obu tych stref oddzielnie. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę i umieć rozdzielić, kiedy jest czas na przyjemności, a kiedy na obowiązki. Jest to niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju.
Pokój dla dziecka na poddaszu – oświetlenie
Chcąc urządzić pokój dziecka na poddaszu, nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Oczywiście najlepiej sprawdza się naturalne światło wpadające przez okno dachowe. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nasze pociechy mają różne pomysły i dla ich bezpieczeństwa należałoby zamontować klamkę ze specjalnym zabezpieczenie, która uniemożliwi przypadkowe otwarcie. Niezbędna będzie też roleta chroniąca przed promieniami słonecznymi. Poza tym aranżując pokój dla dziecka i wybierając oświetlenie, nie można poprzestać jedynie na lampie sufitowej. Z tego względu, że jej światło nie dotrze do wszystkich zakamarków. Poza nią w pokoju dziecięcym na poddaszu powinna znaleźć się minimum jedna lampa stojąca i biurkowa. Dla tej pierwszej alternatywą mogą być eleganckie kinkiety.
Dziecięcy pokój na poddaszu – podłoga
Projekt pokoju dla dziecka musi uwzględniać również podłogę. Zwłaszcza, gdy będzie urządzany dla maluchów, którzy uwielbiają zabawę na ziemi i chodzić bez kapci. Przestrzeń na poddaszu w zimne miesiące będzie zawsze nieco chłodniejsza niż na niższych kondygnacjach domu. Dlatego podłogę warto pokryć wykładziną. Dobrze sprawdzi się korkowa. Głównie dlatego, że nie przyciąga zanieczyszczeń, jest ciepła, miękka, wygłuszająca i łatwa w utrzymaniu czystości. Urządzając pokój dziecka starszego, można postawić na kolorowe, niewielkie dywaniki i pufy do siedzenia. Nie tylko spowodują większą wygodę użytkowania, ale też całkowicie zmienią wystrój.
O czym jeszcze pamiętać i jakie elementy dekoracyjne wybrać do pokoju dziecka?
Pokój dziecięcy na poddaszu warto ozdobić różnego rodzaju dodatkami. Zwłaszcza tymi, które można powiesić na ścianach. Obrazy, półki z ulubionymi przedmiotami, czy też stylowy zegar to świetna aranżacja, a jednocześnie dobry sposób na pokrycie pustej powierzchni. Co ciekawe, niewielkie prace można także zawiesić na skosach dachu. Pozostałe elementy dekoracyjne można wybrać razem z dzieckiem, dzięki czemu będzie miało poczucie o swoim wkładzie w projektowanie pokoju. Najważniejsze jest jednak to, aby zadbać o bezpieczeństwo maluchów. W związku z tym obowiązkowo należy zamontować bramki na schodach, których nie będą w stanie samodzielnie otworzyć i pamiętać o ich zamykaniu. Nawet chwilowa nieuwaga ze strony rodziców może być bardzo poważna w konsekwencjach.