Menu Zamknij

Mały salon w bloku inspiracje

minh pham OtXADkUh3 I unsplash Mały salon w bloku inspiracje

Salon w mieszkaniu to pomieszczenie, w którym domownicy spędzają wspólnie czas i przyjmują gości. Niestety niewielka przestrzeń może być dość kłopotliwa w aranżacji, ale warto się nad nią dobrze zastanowić i zadbać o każdy element. Poniżej zostały zgromadzone najciekawsze inspiracje oraz podpowiedzi, jak urządzić mały salon w bloku, aby był funkcjonalny i przytulny! Z całą pewnością warto zapoznać się z treścią!

W małym salonie bardzo szybko zaprowadzić porządek i nie trzeba kupować zbyt dużej ilości mebli, ponieważ i tak nie będzie ich gdzie postawić. Zresztą obecnie coraz więcej osób decyduje się na minimalizm, dzięki któremu pomieszczenie optycznie się powiększa. Poza tym mały salon jest bardziej przytulny i ma ciepłą atmosferę.

Aranżacja małego salonu w bloku – pierwsze ustalenia

Chcąc zaaranżować mały salon, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaką funkcję będzie spełniał. Do wyboru są, chociażby pokój dzienny, jadalnia, czasem sypialnia, a niekiedy gabinet do pracy. Kiedy uda nam się ustalić przeznaczenie o wiele łatwiej będzie wybrać meble do małego salonu, ponieważ stanie się jasne, które z nich będą niezbędne. Dla przykładu: jeśli pomieszczenie ma być również miejscem pracy, to potrzebne będzie biurko, a sypialnią – rozkładana sofa. Dopiero w kolejnych krokach można pomyśleć o wystroju wnętrza. Dość często pojawia się pytanie, jaki kolor farby ściennej wybrać, aby optycznie powiększyć salon. Choć jest to kwestia indywidualna, to warto kierować się zasadą, że jasne barwy sprawdzają się najlepiej np. szarość, biel, błękit lub beż. Ciekawym i coraz chętniej wykorzystywanym pomysłem jest malowanie jednej ze ścian na inny kolor niż pozostałe. Ponadto dobrze jest wybrać odcienie zbliżone do tych, które będą na podłodze i meblach. Ty sposobem wszystko będzie tworzyło spójną i elegancką całość.

Meble do salonu w bloku – jak wybrać?

Jak wspomniano wyżej, to przez wzgląd na funkcję, jaką pełnić ma salon, należy wybierać meble. Gdy będzie to pomieszczenie wielofunkcyjne, to aranżacja jest jeszcze trudniejsza. Przy dużej rodzinie może sprawdzić się narożnik lub kanapa i szafki, czy regały na nóżkach, ponieważ są one bardziej delikatne i nie przytłaczają. Mebli do salonu w bloku, który jednocześnie ma być jadalnią, powinno być jak najmniej. Głównie dlatego, że nie będzie odpowiedniej ilości miejsca na wstawienie stołu i krzeseł. Natomiast, gdy nie jest to możliwe, to alternatywą będzie stolik do kawy z regulowaną wysokością. Dzięki temu rozwiązaniu posiłek będzie można zjeść na fotelu lub kanapie, ale w wygodnej pozycji. Należy jeszcze dodać, że mały salon z aneksem również może być przestronny i funkcjonalny. Połączenie kuchni z drugim pomieszczeniem sprawi, że zwyczajnie zwiększy się przestrzeń. Jednak, gdy w pewnych momentach salon z kuchnią mają stanowić odrębne wnętrza, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddzielić je np. wiszącą na futrynie zasłoną. W obu przypadkach należy pamiętać o przeniesieniu dekoracji z podłogi na ściany, o ile jest to możliwe.

Jak znaleźć miejsce na meble wypoczynkowe w małym salonie?

Meble wypoczynkowe słyną ze swoich dużych gabarytach, ale w małym i nowoczesnym salonie po prostu nie ma na nie miejsca. Dlatego o wiele lepiej sprawdzą się te pozbawione niefunkcjonalnych dodatków, jak ogromne oparcia i podłokietniki. Chociaż może być ciężko takie znaleźć w sklepie, to poświęcony czas na poszukiwania będzie wart swojej ceny. Nie tylko bowiem uda się nam nie zagracić przestrzeni, ale zadbać o stylowy design pomieszczenia. Meble wypoczynkowe nie powinny zajmować zbyt dużej powierzchni tak, aby podczas wypoczynku na sofie jednej osoby, druga mogła swobodnie się przemieszczać. Kiedy pojawi się pytanie meble wypoczynkowe, czy kącik telewizyjny, to trzeba wiedzieć, że obie strefy można połączyć. Jednak w takiej sytuacji należy wybrać wąską i niewielką szafkę pod RTV lub zawiesić telewizor na ścianie. Co ciekawe, w każdym salonie świetnie sprawdzają się też pufy – wygodne, miękkie, funkcyjne i przede wszystkim niewielkie.

Elementy wystroju salonu w bloku – inspiracje

Wiadomo już, że na małym metrażu najlepiej jest stosować jasne kolory, ale jeśli pomieszczenie ma być jeszcze większe, to część ściany można pokryć również lustrami. Często takie kompozycje przypominają zbiór ramek z fotografiami. Z tą różnicą, że zamiast zdjęć na ścianie wieszane są szklane tafle w różnych rozmiarach i kształtach. Chcąc urządzać mały salon, warto zrezygnować z tapet, ponieważ nierzadko są one pokryte krzykliwym wzorem i zmniejszają przestrzeń. Zresztą podobnie jest z firanami i zasłonami. Jeżeli już muszą być obowiązkowym elementem aranżacyjny, to dobrze jest postawić na lekki i półprzezroczysty materiał. Pod żadnym pozorem nie należy wieszać grubych kotar z ciężkiego włókna. Jak najbardziej wskazane są rośliny na parapecie. Zwłaszcza te ciemnozielone. Aranżacja niewielkiego metrażu to duże wyzwanie, ale efekty mogą być naprawdę zachwycające. Jest jeszcze jeden aspekt, o którym należy wspomnieć, a mianowicie oświetlenie. W niewielkim salonie interesująco prezentują się lampy stojące ulokowane w pobliżu miejsc siedzących. Zaleca się unikać dużych abażurów z barwnym deseniem.