Menu Zamknij

Szary salon inspiracje i porady dotyczące wystroju.

tu tu QZGQO3NvsLo unsplash Szary salon inspiracje i porady dotyczące wystroju.

Dla wielu osób szary salon jest oznaką nudy i brakiem pomysłu na ciekawą aranżację. Nic bardziej mylnego! Salon w odcieniach szarości może być równie elegancki i przytulny, jak w innych kolorach. Pod warunkiem, że zadbamy o każdy szczegół i urządzimy go zgodnie z obowiązującymi trendami. Jak zaaranżować szary salon? Odpowiadamy poniżej!

Kolor szary jest dość specyficzny, ale na tyle neutralny, że można go łączyć z wieloma innymi i różnymi stylami wnętrz. Dzięki czemu w trakcie aranżacji salonu mamy większe możliwości. Choć z drugiej strony możemy mieć też więcej pracy. Zwłaszcza gdy nasza głowa przepełniona jest pomysłami i nie wiemy nawet, od czego zacząć. Jednak spokojnie. Po przeczytaniu tego tekstu sporo się wyjaśni!

Dlaczego wystrój salonu ma tak duże znaczenie?

Salon to miejsce, w którym zasiadamy, kiedy chcemy nabrać sił i odetchnąć po ciężkim dniu. To właśnie w nim spędzamy czas z rodziną i gośćmi, czasem jemy posiłki i nawet udajemy się na wypoczynek. Dlatego nie chcemy go niepotrzebnie zagracać i szukamy pomysłu aranżacji. Szare ściany w salonie są dość często spotykane, ale nie zawsze towarzyszą im dekoracje i dodatki adekwatne właśnie do tej barwy. W związku z tym wnętrze zaczyna nas przytłaczać i chcemy zmian, które co prawda są niezbędne, ale nie musimy od razu rezygnować z koloru ścian, aby poczuć się lepiej. Istnieje wiele innych dużo mniej radykalnych sposobów!

Aranżacja szarego salonu i dobór barw

W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, czy szary kolor ma dominować, czy jedynie być tłem, czyli pokrywać ściany. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko tak możemy w następnych krokach wybrać wyposażenie salonu oraz dodatki. Jeżeli nie chcemy całkowicie dać się pochłonąć odcieniami szarości, to poznajmy barwy, z którymi najlepiej się łączą. Należą do nich:

  • Biały.
  • Żółty.
  • Brązowy (drewno).
  • Różowy.
  • Kolory pastelowe.

Jak widać, szare ściany możemy ożywić wieloma elementami o nieco bardzie wyrazistym kolorze. Dlatego nie musimy bać się takich połączeń i spokojnie postawić na wielobarwne akcenty zgodnie ze swoim gustem.

Minimalistyczny szary salon – przykładowa aranżacja

Minimalistyczny salon dedykowany jest osobom, które cenią sobie zastawienie neutralnych barw. W tym przypadku stawiamy nie tylko na szarość, ale też beż i biel. Takie połączenie jest zarazem modne, jak i bardzo gustowne, a całości dopełniać będzie grafit i czerń. Jeśli wybierzemy szare ściany i meble, to niech ich wykończenia będą czarne lub grafitowe. Natomiast dekoracje i dodatki białe z ciemniejszymi akcentami. Przy łączeniu neutralnych kolorów możemy odrobinę zaszaleć w dowolny sposób, a i tak wszystko będzie tworzyło spójną i efektowną całość. Pamiętajmy jednak, że minimalistyczny salon w szarościach nie wymaga od nas przesady. W zupełności wystarczą delikatne elementy dekoracyjne nadające wyrazu i ciepła pomieszczeniu.

Nowoczesny salon w szarościach – jak go urządzić?

Do odważnych z całą pewnością przemówi szary salon z mocnymi akcentami w wyrazistych barwach. Wspomnieliśmy wyżej, że szarość jest neutralna, dlatego może stanowić doskonałe tło dla silniejszych kolorów. Kiedy interesują nas innowacyjne i ciekawe pomysły, to właśnie dla nas jest to zestawienie, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W końcu kto nam zabroni wstawić sobie do salonu krwiście czerwoną kanapę lub kanarkową sofę? Jeśli jednak wolimy jedynie ocieplić szary salon, to możemy zdecydować się wyłącznie na dodatki w intensywnym kolorze. Dobrym przykładem będzie, chociażby kobaltowa zasłona, fioletowe poduszki na kanapę, czy też wzorzysta serweta na stolik kawowy.

Salon w odcieniach szarości – inspiracja

Nie trudno się domyślić, że salon w odcieniach szarości pozbawiony jest praktycznie innych kolorów. Urządzone w ten sposób pomieszczenie cechuje się oczywiście różnymi odcieniami, które idealnie się ze sobą komponują. Również w tym przypadku mamy dostęp do wielu kombinacji. Możemy sprawdzić, czy będzie nam np. odpowiadać betonowe płyty na ścianach, grafitowa kanapa, jasnoszary dywan i srebrne dodatki. Natomiast, gdy nie chcemy, aby szarość otaczała nas z każdej strony, to warto przełamać ją beżem, bielą lub kością słoniową.

Urządzamy szary salon w stylu skandynawskim

W Polsce styl skandynawski jest coraz bardziej popularny, więc nie mogło go zabraknąć, kiedy omawiamy nowoczesne wnętrza. Jego główną zasadą jest to, że ma nawiązywać do natury, być prosty i wykorzystywać jedynie jaśniejsze kolory. Czy szary kolor w salonie wpisuje się w te normy? Pewnie, że tak! Tylko musimy dobrać odpowiednie meble i dodatki. Ciekawym pomysłem jest zestawienie białych szafek ze wstawkami drewnianymi, szarej sofy i dodatków z czarnymi elementami. Innym równie interesującym sposobem na salon skandynawski jest połączenie drewnianych regałów i witryn z szarą kanapą, błękitnymi zasłonami i beżowym dywanem.

Jak widać, kolor szary w salonie zdecydowanie nie jest nudny. Możemy go urządzić naprawdę w dobrym i modnym stylu, a później cieszyć się miło spędzanym czasem z bliskimi.