Menu Zamknij

Stylowa mała łazienka w bloku – aranżacje i inspiracje. Jak urządzić małą łazienkę?

sven brandsma kiV82HqGyTo unsplash Stylowa mała łazienka w bloku - aranżacje i inspiracje. Jak urządzić małą łazienkę?

Urządzanie łazienki to spore wyzwanie, zwłaszcza gdy jest to mała łazienka w bloku. Aranżacje, niebanalne pomysły i inspiracje, ciekawe propozycje – sprawdź, jaki projekt łazienki i jego realizacja będą najlepsze.

Małe pomieszczenia są zwykle dużą próbą sił, możliwości i pomysłowości, gdy chodzi o ich funkcjonalne urządzenie. Szczególnym przykładem są łazienki w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym, które sprawia, że możliwości aranżacyjne są ograniczone. Zwykle ściany i piony instalacyjne nie pozwalają na duże zmiany, a i sam metraż przyczynia się często do problemów. Jak na kilku metrach kwadratowych ma się zmieścić wanna albo prysznic, umywalka, miska wc, a często także pralka i meble do przechowywania? Nie każda mała łazienka w bloku aranżacje musi mieć zapierające dech w piersiach, jednak warto, by były one funkcjonalne i estetyczne.

Funkcjonalna mała łazienka z wanną czy prysznicem?

Urządzanie małej łazienki wymaga odpowiedzi na pytanie: wanna czy prysznic? Rzadko kiedy metraż pozwala na użycie obydwu sprzętów jednocześnie, nie ma też szans na urządzenie więcej niż jednej łazienki w mieszkaniu dwupokojowym czy kawalerce. Dlatego warto uwzględnić potrzeby i nawyki przy wyborze prysznica albo wanny. Należy to zrobić tak, by korzystanie z łazienki było jak najbardziej komfortowe.

Mała łazienka w bloku aranżacje z prysznicem

Jeżeli wybór pada na natrysk, nadal jest wiele możliwości aranżacyjnych. W niewielkiej przestrzeni łazienki może sprawdzić się prysznic narożny. Ma on łatwy dostęp dla użytkowników dzięki drzwiom przesuwnym lub uchylnym, sprawdzającym się nawet przy ciasnym wnętrzu. Często zagospodarowywana jest specjalna wnęka na prysznic, wystarczy wtedy postawić ściankę. Sama kabina ma zwykle niewielkie wymiary, co pozwala na uzyskanie większej ilości miejsca na inne niezbędne sprzęty.

Brodzik czy podłoga i odpływ liniowy?

Brodzik z kabiną prysznicową jest standardowym rozwiązaniem. Można rozważyć także montaż odpływu liniowego lub ściennego. Wtedy podłoga jest jednolita, a efekt przestronności spotęguje tafla szkła zdobiąca ścianki kabiny walk-in. Jednak nie zawsze są możliwości techniczne wykonania takiej instalacji.

Jaka wanna do małej łazienki?

W małej łazience na wannę zwykle decyduje się kosztem jej rozmiaru. Nawet gdy zostanie umieszczona od ściany do ściany, nie zawsze daje pełny komfort. Wannę warto dopasować do wystroju łazienki. Raczej nie będzie to model wolnostojący, który wymaga zwykle większej przestrzeni. Ciekawym pomysłem w małej łazience będzie także wanna z parawanem. To praktyczne rozwiązanie. Może połączyć zalety kabiny prysznicowej i wanny.

Projekt łazienki – umywalka, miska wc i pralka

Projekt małej łazienki powinien obejmować także inne niezbędne elementy. Najczęściej są to:

  • umywalka, lustro nad umywalką,
  • sedes, miska ustępowa, rzadziej bidet,
  • sposób wykończenia, płytki łazienkowe,
  • kaloryfer lub inne źródła ciepła,
  • pralka, suszarka.

Zmieszczenie wszystkiego na niewielkim metrażu nie zawsze jest możliwe. Należy unikać ograniczenia swobodnego dostępu do sprzętów. Łazienka może okazać się zbyt mała. Dlatego coraz częściej dla zachowania komfortu strefa pralni znajduje się w innej przestrzeni.

Meble łazienkowe w małych przestrzeniach

Na uwagę zasługują także meble łazienkowe. Dla podniesienia funkcjonalności powinny znaleźć się w łazience. Jednak warto zadbać, aby podłoga była maksymalnie odsłonięta. Można ten efekt spotęgować, stosując meble podwieszane, podobnie jak wc. Świetnie sprawdza się również duże lustro, które sprawi wrażenie przestronności nawet mikroskopijnych wnętrz. Może być to element stały wystroju, będący lustrzaną taflą przyklejaną bezpośrednio na ścianę.

Aranżacje małej łazienki w bloku – inspiracje

Łazienka jest wnętrzem, które warto urządzić pod kątem własnej wygody oraz ulubionego stylu. Na niewielkiej powierzchni każdy jej kawałek powinien zostać dobrze wykorzystany. Warto zachować umiar z dekoracjami, by nie przytłaczały. Nie trzeba oczywiście unikać barwnych połączeń czy dekoracyjnych elementów. Dobrze jest znaleźć łazienkę będącą wyjściem do tworzonego projektu, która stanie się wzorem.

Jasne beże i optyczne powiększenie przestrzeni

Wykonując projekt małej łazienki, warto postawić na jasną, naturalną kolorystykę. To idealny wybór dla osób lubiących spokojne wnętrza, kojące zmysły i pozwalające na doskonałe odprężenie. Biele, beże czy rozmyte szarości dobrze odbijają światło, powodując optyczne powiększenie łazienki. Przełamaniem dla neutralnych kolorów może być barwny akcent – czerwień, zieleń czy nawet inne odważne kolory dobrze czują się w neutralnym towarzystwie. Można skorzystać też z industrialnej czerni albo srebra lub złota w stylu glamour.

Czarno-biała łazienka w bloku

Stylowa, minimalistyczna łazienka utrzymana w kontrastowych kolorach czerni i bieli będzie ponadczasowym wyborem. Nastrój wnętrza budują wtedy dodatki, elementy wykończeniowe, dekoracje. Biało-czarna glazura z połyskiem pięknie odbija światło. Da to wrażenie większej przestrzeni, optycznego powiększania pomieszczenia. To ważny aspekt aranżacji łazienki o niewielkim metrażu, często pozbawionej także okien.

Znasz już pomysły na funkcjonalną i stylową aranżację niewielkiej łazienki, jej niezbędne elementy. Okazuje się, że wcale nie musisz powiększać łazienki, by sprawdzała się w codziennym użytkowaniu. Wystarczy, że dobrze przemyślisz jej układ, dobierzesz sprzęty i materiały wykończeniowe. Zainspiruj się i urządź małą łazienkę na swój oryginalny sposób.