Menu Zamknij

Jak ubierać dziecko na spacer. W jaki sposób ubrać dziecko na spacer, a w jaki ubrać niemowlę?

ben wicks iDCtsz INHI unsplash Jak ubierać dziecko na spacer. W jaki sposób ubrać dziecko na spacer, a w jaki ubrać niemowlę?

Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko podczas wyjścia na zewnątrz? Wiele zależy od rodzaju wykonywanej aktywności (spacer wolny / intensywny) oraz wieku pociechy (niemowlę, starsze dziecko). Z poniższego poradnika dowiesz się, z jakich ubrań powinnaś korzystać i jakich złych nawyków unikać.

Czasem ciężko jest zdecydować, jak ubrać dziecko na spacer. Jest to trudne zadanie zwłaszcza na przełomie lata / jesieni oraz zimy / wiosny. Temperatura wtedy bardzo mocno się wacha, tak więc łatwo jest popełnić błąd. A żaden rodzic nie chce przecież, aby jego dziecko było przeziębione. Jak więc powinnaś ubierać swoją pociechę?

Jak ubrać dziecko i niemowlę – zależy od temperatury!

Zostawmy na chwilę kwestie wieku Twojego dziecka. Najwięcej zależy bowiem od samej temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Możemy wyróżnić kilka zasad, które sprawdzą się zawsze – bez względu na to, czy wybierasz się na spacer z noworodkiem, czy dzieckiem w wieku szkolnym.

Jak ubierać dziecko w zależności od temperatury:

  • powyżej 25°C – w ciepłe dni powinnaś ubrać noworodka w koszulkę z krótkim rękawem oraz krótkie spodenki. Zwracaj uwagę na to, czy Twojemu dziecku nie jest zbyt ciepło i się nie poci. Jeśli wieje mocny wiatr, przydatna okaże się również czapeczka
  • od 15°C do 25°C – w nieco chłodniejsze popołudnia przyda się już grubsze ubranko. Body z długim rękawem dla noworodka będzie konieczne, starsze dziecko powinno mieć założony sweter chroniący przed podmuchami wiatru
  • od 0°C do 15°C – pogoda bywa zdradliwa. Mimo silnych promieni słonecznych, temperatura poniżej 15°C znacznie obniża odporność u dzieci i może przyczynić się do przeziębienia. Kombinezon, sweterek, bluza, a nawet polar to przedmioty konieczne, jeśli nie chcesz pozwolić swojemu dziecku zmarznąć

Jak ubrać niemowlę i noworodka zimą? Czy czapka wystarczy?

Gdy temperatura zbliża się do 0°C lub nawet spada poniżej niej, powinnaś jeszcze dokładniej przykładać się do ubiory Twojej pociechy. Oprócz kurtki, czapki, rękawiczek i grubych skarpetek, przydadzą Ci się również dodatkowe akcesoria. Osobiście polecamy:

  • dodatkowy kocyk – przydaje się on zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do sporych wahań temperatury. Gdy tylko zacznie się ochładzać, koniecznie przykryj dziecko kocem
  • śpiworek – im młodsze dziecko, tym więcej snu w trakcie doby potrzebuje. Nie daj się zaskoczyć, i przygotuj dla niemowlaka przedmiot, w którym będzie mógł spokojnie odpocząć
  • kilka warstw ubrań – założyłaś swojemu dziecku sweter i spodnie zimowe? Koniecznie weź ze sobą drugą parę takich samych ubrań. Gdy tylko Twojej pociesze zrobi się zimniej, ubierz ją na cebulkę – będzie jej znacznie cieplej

Jak ubierać starsze dziecko na spacer? Ubierz dziecko odpowiednio do temperatury

Jeśli Twoje dziecko jest już nieco starsze (na przykład chodzi do 3 klasy podstawówki), możesz już odpuścić traktowanie go niczym niemowlę. Postaraj się spojrzeć na nie względem siebie – i tak je też ubieraj. Sama założyłaś na siebie bluzę z długim rękawem i materiałowe spodnie? Jeśli jest Ci ciepło i wygodnie – bez problemu możesz ubrać tak też swoją pociechę.

Najważniejsze jest oczywiście to, aby ubrać dziecko odpowiednio do temperatury, która panuje na zewnątrz. Zawsze warto jest więc wyjść nieco wcześniej na dwór samemu, aby ją ocenić na własnej skórze.

Pierwsze spacery z dzieckiem – o czym jeszcze należy pamiętać?

Przygotowaliśmy również garść zasad dla rodziców, którzy mają swoje pierwsze dziecko i nie wiedzą jeszcze, na jakie elementy należy zwracać uwagę. Oto one:

  1. kupuj ubrania w dopasowanym rozmiarze – nie warto zaopatrywać się w ubranka „na wyrost”. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże ciuszki nie zapewnią Twojemu dziecku optymalnej ochrony przed przeziębieniem.
  2. regularnie sprawdzaj temperaturę – nawet, jeśli początkowo Twojemu dziecku było ciepło, nie oznacza to, że zostanie tak do samego końca. Koniecznie co jakiś czas sprawdzaj temperaturę swojego dziecka – czy nie jest ono spocone, lub przeciwnie: wyziębione. Najlepiej przykładać dłoń do okolic pleców oraz karku
  3. materiał też ma znaczenie – staraj się unikać ubrań, które składają się w większości z tworzyw sztucznych. Mogą one negatywnie wpływać na skórę Twojego dziecka. Zamiast tego wybierz ubrania wykonane z materiałów naturalnych – na przykład stuprocentowej bawełny.

Jak ubrać dziecko na spacer – podsumowanie

Wiesz już, jak odpowiednio ubrać swoje dziecko do wyjścia na zewnątrz. Cały artykuł możemy podsumować do jednej zasady: obserwuj. Zwracaj uwagę zarówno na zmiany temperatur na dworze, jak i stan Twojego dziecka.

Kto jednak powiedział, że na dworze można tylko spacerować? Tak naprawdę każda aktywność fizyczna jest zalecana – oczywiście, jeżeli nie przekracza ona zdolności Twojego dziecka. Tak więc z niemowlakiem można również bawić się w berka lub grać w piłkę nożną. Wtedy powinnaś zachować jeszcze większą czujność – im bardziej intensywny jest wysiłek fizyczny Twojej pociechy, tym trudniej jest zapanować nad odpowiednim ubiorem.

Nie jest to jednak rzecz niemożliwa. Jeśli chcesz w maksymalnym stopniu zadbać o swoje dziecko – koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły!