Jak zrobić taras drewniany na słupach?
Taras drewniany może okazać się bardzo dużym uatrakcyjnieniem budynku, przy którym chcemy go zbudować. Zdecydowanie lepiej prezentuje się od tarasu opartego na betonie, a dodatkowo jest łatwiejszy w montażu. Dobrze stworzony taras, może być miejscem spotkań dla całej rodziny.
Zdecydowanie się na budowę tarasu jest związane z kilkoma kwestiami, których należy się podjąć przed samym rozpoczęciem budowy. Dobrze dobrane materiały pomogą stworzyć bezpieczny i stabilny drewniany taras, z którego cieszyć się będzie cała rodzina. Od czego zacząć? Jakie materiały zakupić? Ile czasu potrwa cała budowa? Artykuł odpowie na najtrudniejsze pytania i wyjaśni, w jaki sposób zrobić swój własny taras.
Jak zrobić taras drewniany na słupach? – co przygotować przed montażem
Zanim zakupimy odpowiednie materiały, należy określić jakie wymiary będzie posiadać nasz taras. Najlepiej sprawdzić konkretne rozmiary, by wiedzieć, ile produktów możemy zużyć do zbudowania tarasu. Powinniśmy zatem ustalić, ile będzie wynosić:
- Planowana wysokość i szerokość podłoża
- Wysokość podpór (będą znajdować się bezpośrednio w betonowej wylewce)
- Rozpiętość całego tarasu
Oszacowanie rozmiaru takiej konstrukcji jeszcze przed zakupem potrzebnych komponentów pozwoli nam na efektywniejsze dokonanie wyboru w sklepie. Dodatkowo zaznajomienie się z wymiarami w końcowym rozrachunku zmniejszy koszty całej budowy.
Jak wybrać odpowiedni materiał?
Całą listę jaką poniżej przedstawimy warto sobie zapisać razem z wymiarami pobranymi wcześniej. Dzięki temu zabiegowi oszczędzimy czas i będziemy wiedzieć jaką ilość materiałów potrzebnych do konstrukcji zakupić Potrzebne produkty:
- Pędzle
- Farba do drewna lub olej
- Wkrętarka (najlepiej bezprzewodowa)
- Poziomica
- Miarka
- Kawałki papy
- Wkręty do konstrukcji drewnianych]
- Betonowa zaprawa
- Drewniane legary (dowolny, odporny na mrozy rodzaj drewna)
- Deski do stworzenia podłogi(wybrać takie, aby odpowiadały kolorowi farby)
- Szlifierka do drewna (ewentualnie papier ścierny)
- Piła do drewna lub przycinarka
- Folia budowlana
- Poziomica
- Betonowe bloczki
Przy pozyskiwaniu materiałów warto pamiętać o bardzo ważnym aspekcie. Kolor farby, rodzaj drewna i jego wygląd jest zależny tylko i wyłącznie od naszych własnych preferencji.
Budowa tarasu drewnianego – stworzenie podłoża
Cała budowa tarasu z drewna zaczyna się od tarasowych fundamentów. Muszą być one solidne, by cała konstrukcja utrzymywała stabilność i odpowiednio duży ciężar. Całe podłoże można również stworzyć za pomocą betonowej wylewki, przy czym cała budowa w tym przypadku zajmie dużo więcej czasu i jest o wiele bardziej skomplikowana. Wykonując taras drewniany, decydujemy się na solidną, oryginalną konstrukcję, z której będziemy mogli cieszyć się latami.
Taras drewniany na słupach – miejsce pod taras i ułożenie betonowych bloczków
W wybranym miejscu przy budynku, należy w pierwszej kolejności pozbyć się niepotrzebnych elementów (trawa, kamienie, krzaki). Następnie miejsce wokół oraz w środku placu trzeba odpowiednio zabezpieczyć za pomocą folii budowlanej (przestrzeń między bloczkami powinna wypełniać folia). W kolejnym kroku trzeba wylać w wybranych miejscach na bloki betonowe nieduże ilości wcześniej przygotowanego betonu. Na koniec ustawić bloczki w odpowiedni sposób za pomocą poziomicy.
Ustawienie legarów pod taras drewniany i wykonanie schodów
Na betonowych bloczkach ułóż zakupioną papę, która zapobiegnie osuwaniu się konstrukcji. Legary krótsze powinny znaleźć się pionowo na blokach. Poziomo ustawione słupki przymocuj do tych, które ustawione są na blokach. Całość montuj długimi wkrętami do drewna. Na koniec cała konstrukcja, powinna wyglądać jak niewypełniona szachownica. Nie zapomnij o skonstruowaniu schodów (jeżeli taras jest wysoki) w ten sam sposób co reszta konstrukcji.
Wykończenie konstrukcji na drewniany taras
Gdy cały szkielet jest skończony, wystarczy wykończyć go wybranymi deskami podłogowymi, po bokach i na górze konstrukcji. Układaj deski tarasowe jedna przy drugiej i staraj się nie tworzyć odstępów, by pod całość nie wlatywała woda.
Na koniec użyj zakupionego sprzętu malarskiego do aplikacji na drewno wybranego preparatu. Taki zabieg pozwoli zwiększyć odporność desek na niesprzyjające warunki pogodowe (całość olejować zgodnie z zaleceniami producenta środka chroniącego). Po wyschnięciu wszystkich środków nasz taras jest gotowy!
Aranżacja zadaszenia
Efektownie wykonany taras, możemy zabezpieczyć przed trudnymi warunkami pogodowymi, wykonując zadaszenie. Cała konstrukcja nie tylko dodatkowo zabezpieczy podłoże, ale pozwoli również na spędzanie czasu na tarasie, nawet w deszczowe dni.
Wykonanie zadaszenia
Jeśli chcesz wykonać dach nad tarasem, potrzebujesz do tego pale, które będą tworzyć filar oraz krokwie, będące górnym szkieletem dachu. Całość musi być stworzona pod nachyleniem, by umożliwić odprowadzenie wody. Za pomocą długich wkrętów połącz ze sobą filary, a następnie przymocuj do nich krokwie. W przypadku gdy dach ma być w pełni drewniany, krokwie przymocuj jedna przy drugiej. W przeciwnym wypadku zostawione miejsce możesz wykorzystać do zakrycia wybranym materiałem ( m.in tkaniną wodoodporną).
Taras z drewna – egzotyczny czy tradycyjny?
Bez względu na kolorystkę drewna swój taras ogrodowy możesz udekorować na różne sposoby. Egzotyczny, umieszczając donice pełne kwiatów i malując całość na biały kolor, lub tradycyjny zostawiając go w pierwotnej kolorystyce drewna.