Menu Zamknij

Fajne miejsca w górach na weekend – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

malgorzata twardo EkRYeV1D8d4 unsplash Fajne miejsca w górach na weekend - ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Polskie góry swoimi niesamowitymi krajobrazami i licznymi atrakcjami przyciągają co roku rzesze turystów. Zakopane czy Karpacz to fajne miejsca na weekend w górach. Możliwości na udany weekend w górach jest jednak znacznie więcej. Zapoznaj się z naszymi propozycjami!

Tatry, Karkonosze, Bieszczady – miejsca o których słyszał każdy. Mimo ich popularności nadal są atrakcyjnym celem na weekendowy wypad. Fajne miejsca w górach na weekend to też Pieniny czy Gorce. Znajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych, które warto poznać. Oto nasza lista interesujących miejsc w górach.

Tatry – Zakopane, Bukowina Tatrzańska

Tatry to chyba najpopularniejszy cel na górskie wędrówki. Zakopane niezmiennie przyciąga tłumy turystów od wielu lat. Najchętniej wybierane szlaki to droga nad Morskie Oko czy Dolina Pięciu Stawów. Zagorzałym fanom górskich wspinaczek spodoba się wejście na Rysy. Dla osób nie przepadających za długimi wędrówkami atrakcyjny może być wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Oprócz niesamowitych górskich krajobrazów na turystów czeka też masa atrakcji w Zakopanem, takich jak przechadzka po Krupówkach czy wjazd na Gubałówkę. Noclegów możemy poszukać w okolicznych miejscowościach. Dużą popularnością cieszy się Bukowina Tatrzańska, przyciągająca wczasowiczów dużą bazą noclegową i nowoczesnym kompleksem wód termalnych. Z łatwością dotrzemy też stąd do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Gorce – mało znane góry w Polsce

Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich, na ich terenie znajduje się Gorczański Park Narodowy. Charakteryzują się lżejszymi trasami niż Tatry. Są też znacznie mniej oblegane przez turystów. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz. Szlaki na niego prowadzące należą do stosunkowo łatwych. Po wspinaczce możemy odpocząć w schronisku PTTK na Turbaczu położonym na wysokości 1283 m n.p.m. i podziwiać wspaniały widok na Tatry.

Beskid Śląski – najpopularniejsze pasmo Beskidów

Ciekawym pomysłem może być weekendowy wyjazd do Wisły, leżącej w Beskidzie Śląskim. Miasteczko najbardziej znane jest prawdopodobnie jako miejsce urodzenia Adama Małysza. Do dyspozycji turystów jest tu duża baza noclegowa. Wisła to też ciekawe szlaki górskie, pełne pięknych miejsc. Jedną z mniej wymagających propozycji będzie trasa na Trzy Kopce Wiślańskie. Na jej przejście trzeba zarezerwować około 3,5 godziny. Wycieczką bardziej wymagającą ale wartą odbycia będzie też wędrówka na Baranią Górę. Jest to drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim. Tutaj powinniśmy zarezerwować sobie co najmniej 5 godzin.

Pieniny – spływ tratwami i nie tylko

Pieniny pełne są ciekawych atrakcji turystycznych. Jest to wspaniała propozycja dla amatorów zarówno górskich wędrówek, jak i sportów wodnych. Jezioro Czorsztyńskie oferuje możliwość przepłynięcia się kajakiem czy rowerem wodnym. Naokoło jeziora prowadzi trasa rowerowa Velo Czorsztyn. Dużą popularnością cieszy się także spływ tratwami po Dunajcu. W okolicy do zwiedzenia mamy też inne ciekawe zabytki. Swoją urodą przyciąga m.in. Zamek Dunajec w Niedzicy, położony na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Fanów górskich wspinaczek zainteresują liczne szlaki znajdujące się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Najpopularniejszą jest wędrówka na Trzy Korony.

Na pograniczu Pienin, obejmując część Beskidów Zachodnich znajduje się Szczawnica, w której znajdziemy liczne uzdrowiska i pijalnie wód leczniczych.

Góry Świętokrzyskie – najciekawsze atrakcje na weekend w górach

Podczas zwiedzania Świętokrzyskiego Parku Narodowego warte zobaczenia jest m.in. Muzeum Przyrodnicze czy malowniczy klasztor Benedyktynów Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu. To też wspaniałe miejsce na przyjemne wycieczki piesze. Warto sprawdzić też Zamek Królewski w Chęcinach. Będąc z dziećmi odwiedźmy Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Karkonosze – co zwiedzać

Najpopularniejszą miejscowością w Karkonoszach jest prawdopodobnie Karpacz. Słynie on m.in. z kościółka Wang, charakteryzującego się specyficzną skandynawską architekturą. Z Karpacza prowadzą ciekawe szlaki, na przykład na Śnieżkę. Na jej szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Po dotarciu na miejsce podziwiać możemy fantastyczną panoramę na pasma górskie. Po drodze możemy liczyć też na piękne widoki. Super propozycją dla rodzin z dziećmi będzie odwiedzenie Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Kiedy jechać w góry – jak zaplanować wyjazd

W góry możemy jechać o każdej porze roku. Zimą czekają na nas liczne trasy narciarskie, latem malownicze szlaki piesze. Najpopularniejszym pasmem górskim w Polsce są prawdopodobnie Tatry. Oprócz polskich Tatr, znajdziemy też wiele innych miejsc do których warto pojechać. Gdziekolwiek pojedziemy, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem idealnego dla siebie noclegu w górach. Możemy przebierać w hotelach, apartamentach na wynajem czy kwaterach prywatnych i schroniskach górskich. Gdy dysponujemy ograniczonym czasem, warto jechać na weekend.