Menu Zamknij

Czy warto odwiedzić Turcję zimą?

wojownicy audiobook za darmo Czy warto odwiedzić Turcję zimą?

Sezon wakacyjny w Turcji trwa od maja do września i to właśnie wtedy największe biura podróży organizują wyjazdy dla turystów. Nie oznacza to jednak, że poza sezonem nie warto odwiedzić tego kraju. Wręcz przeciwnie – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą spędzać urlopu na plaży, a raczej zwiedzając. Kto powinien rozważyć wyjazd do Turcji zimą? Jakie zalety ma wycieczka o tej porze roku?

Mniej tłumów, więcej prawdziwej Turcji

Turcja to jeden z krajów, do którego co roku w porze wakacyjnej przyjeżdża mnóstwo turystów z całego świata. W ostatnich latach ten kierunek zyskał także dużą popularność wśród Polaków, którzy dotąd wybierali głównie europejskie destynacje. W szczycie sezonu przez ulice tureckich miast przechadzają się tłumy osób, wśród których ciężko dostrzec to, co w tym kraju najpiękniejsze. Nie uświadczymy typowo tureckiego stylu życia, nie zapalimy też prawdziwej shishy. Nawet z podziwianiem krajobrazów może być bardzo trudno, gdyż wysokie temperatury nie sprzyjają zwiedzaniu. Z tych też powodów coraz więcej osób decyduje się odwiedzić Turcję poza sezonem, chcąc poznać jej prawdziwy charakter. Wycieczki w grudniu lub w styczniu nie są już niczym nowym ani zadziwiającym dla pracowników biur podróży. Po sezonie możemy liczyć na większy komfort zwiedzania, jednocześnie dostrzegając, jak bardzo zróżnicowana jest Turcja. 

Jak się przygotować do zimowej podróży?

Zimowe wakacje w Turcji różnią się od tych letnich. Pogoda nie nastraja bowiem do plażowania (dla przykładu w Antalyi w grudniu jest około 18-20 stopni), choć oczywiście warto udać się na spacer brzegiem morza. Do walizki trzeba zapakować więcej ciepłych ubrań. Urlop warto poświęcić przede wszystkim na zwiedzanie. Doskonałym wyborem będzie Stambuł, Kapadocja czy Riwiera Turecka. Warto sprawdzić, co konkretne biuro podróży ma w swojej ofercie. Niektóre proponują wycieczki objazdowe, na które wybieramy się głównie zimą – latem jest na nie zdecydowanie za ciepło. Przygotowując się do zimowej podróży do Turcji, warto nieco lepiej poznać ten kraj, na przykład korzystając z przewodników. Tymczasem Wojownicy – audiobook za darmo pokaże nam, jak wygląda przekrój społeczny tego kraju. Audiobooki tematyczne warto słuchać w wolnych chwilach, możemy również wypełnić nimi czas wolny w trakcie lotu czy podróży autokarem. Doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele czasu na czytanie, lecz zarazem wciąż chcą mieć kontakt z literaturą. Przed podróżą warto dowiedzieć się więcej o Turcji, tak aby lepiej zrozumieć ten kraj, odwiedzając poszczególne atrakcje. Dla Polaków jest on dosyć odległy zarówno geograficznie, jak i kulturowo, dlatego z oceną pewnych kwestii, bez głębszej analizy, możemy mieć problem.

Turcja – sposób na zimową chandrę?

Gdy za oknem robi się szaro i ponuro, a temperatura spada poniżej zera, większość z nas ma ochotę udać się w jakieś ciepłe, przyjazne naszemu samopoczuciu miejsce. Turcja to dobry wybór dla tych, którzy chcieliby zaznać odrobiny lata zimą. Warto jednak wziąć pod uwagę, że o ile Turcja południowa rzeczywiście zachęca piękną pogoda, o tyle na północy kraju warunki atmosferyczne nie są najlepsze. Jest to istotna kwestia, jeśli wybieramy kierunek podróży. Turcja zimą jest jednak dobrą opcją dla osób z niższym budżetem – za wycieczkę z pewnością zapłacimy mniej, niż gdybyśmy wybrali się na przykład na Dominikanę. Co więcej, ten kierunek znajduje się w ofercie znanych biur podróży, choć oczywiście liczba hoteli, w których możemy przenocować, nie będzie tak liczna, jak latem.

Wakacje w Turcji mogą mieć miejsce nie tylko w porze letniej. Turyści, którzy chcieliby uniknąć tłumów i poznać prawdziwą Turcję, powinni odwiedzić ten kraj zimową porą. Do podróży warto jednak dobrze się przygotować, zwłaszcza jeśli mamy w planach przede wszystkim zwiedzanie. Możemy też wybrać wycieczkę z przewodnikiem, który oprowadzi nas po różnorodnych zakątkach, niedostępnych dla przeciętnego turysty. Chcąc zaznać trochę ciepła zimą, warto postawić na Turcję.