Menu Zamknij

Kask na rower dla dziecka, jak wybrać i sprawdzić ochraniacz dziecięcy na głowę.

janko ferlic ZzVMNgg23pk unsplash Kask na rower dla dziecka, jak wybrać i sprawdzić ochraniacz dziecięcy na głowę.

Rowerowy kask dziecięcy jest obowiązkowym wyposażeniem, gwarantującym bezpieczeństwo, chroniącym potylicę małego rowerzysty. Kask rowerowy powinien spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa, być dobrze dopasowany, dać możliwość pewnej regulacji, a co równie ważne musy być ładny, tak by dziecko chętnie go zakładało. Jak wybrać kask rowerowy dla dzieci, czytaj i skorzystaj z naszych porad, aby dowiedzieć się, jak należy to zrobić.

Jak wybrać kask rowerowy dziecięcy?

Aby odpowiednio wybrać kask dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, należy sprawdzić, czy kask rowerowy posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, u nas w Polsce będą to certyfikaty Unii Europejskiej. Najczęściej wewnątrz kasku znajdziemy informacje na ten temat, gdzie wypisane powinny być dwie normy:

 • EN 1078 – norma dla kasków rowerowych
 • EN 1080 – norma dla kasków rowerowych dla dzieci poniżej 7 roku życia

Bezpieczne kaski, to nie jest sprzęt kupowanych na bazarkach, powinny być to nowe kaski kupowane renomowanych firm od sprawdzonych sprzedawców. Używane kaski mogą mieć małe pęknięcia lub nadwyrężenia materiału, które nie będą potem odpowiednio chroniły głowy dziecka przed uderzeniami, i nie zadbają o pełne bezpieczeństwo małego rowerzysty. Dokonując wyboru właściwego modelu, zwróć zatem uwagę nie tylko na wzór i kolor, ale przede wszystkim na to, czy sprzęt spełnia normy bezpieczeństwa.

Kask rowerowy dla dziecka musi jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo, jak i być na tyle lekki, by nie obciążać nadmiernie kręgów szyjnych dziecka, aby nie męczyło się i nie przechylało głowy. Dobrze zatem kupując ten sprzęt sprawdzić jego wagę i wybrać model lżejszy od konkurencji.

Następną ważna sprawa, dokonując wyboru kasku, sprawdźmy, czy wyposażony jest on w otwory wentylacyjne. Warto wybierać modele z dużą ich ilością, bo dobra wentylacja kasku uchroni dziecko przed zapoceniem głowy. Im ilość otworów wentylacyjnych jest mniejsza, tym powinny być one większe.

Odpowiednio dobrany rozmiar kasku uchroni dziecko przed dyskomfortem w czasie jazdy. Źle dopasowany kask pod tym względem może się zsuwać lub uciskać zbyt mocno głowę. Dlatego należy znać obwód głowy dziecka i szczególnie mocno zwrócić uwagę na rozmiar kasku, by dziecko kojarzyło jazdę rowerem z przyjemnością, a nie bólem głowy.

Niektóre kaski wyposażone są w daszek chroniący przed słońcem, jest to komfortowe rozwiązanie, które chroni oczy dziecka przed działaniem słońca podczas jazdy na rowerze. Podczas długich wycieczek rowerowych warto wyposażyć małego rowerzystę w kask z daszkiem lub okulary przeciwsłoneczne.

Ostatnią, obok komfortu noszenia, nie mniej ważną sprawą, jest estetyka kasku. W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór kasków i dobierzecie model, który będzie dopasowany pod względem kolorystycznym do gustu dziecka, tak by nosiło go z wielką przyjemnością. Wybierając kask, spróbujcie przekonać je do żywych kolorów, dzięki temu uda się zwiększyć widoczność jednośladu. Jest to ważne zwłaszcza jeśli dziecko będzie jeździć gdzieś w terenie zabudowanym, gdzie poruszają się także samochody.

Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka?

Kask na rower dla dziecka naśladuje modele dla osób dorosłych, ma wydłużony aerodynamiczny kształt i zróżnicowaną strukturę materiałową. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona małych i starszych dzieci przed uderzeniami i urazami przednimi i bocznymi głowy, w momencie upadku z roweru. Dodatkowa zakładając jaskrawy kask, dziecko zwiększa widoczność, a zatem poprawia się jego bezpieczeństwo. Jak dopasować prawidłowo kask?

 1. Załóż kask na głowę dziecka i dobierz go tak, aby nie opinał jej zbyt mocno i jednocześnie nie spadał i nie zsuwał się. Jeśli złapiesz kask, a dziecko może obracać głową, to znaczy, że jest on za luźny.
 2. Jeśli kask nie przylega w odpowiedni sposób, masz możliwość regulacji pokrętłem. Sprawdzaj reakcję dziecka, jeśli krzywi się, to może znaczyć o zbyt ciasnym doleganiu kasku do skroni.
 3. Wyreguluj długość pasków bocznych w taki sposób, by za uszami schodziły się, tworząc literę Y.
 4. Zapięcie pod brodą powinno delikatnie przylegać do skóry, nie wisieć lub nie wywierać zbyt dużego nacisku na żuchwę dziecka.
 5. Kask nie powinien zsuwać się dziecku na oczy, jego krawędź powinna być kilka centymetrów nad nimi.

W ofertach sklepów mamy do wyboru standardowe rozmiary od 45 do 58 cm, co oznacza, że jeśli najmniejszy kask jest wciąż dla dziecka za duży, to będziemy musieli zaczekać na wspólne wycieczki rowerowe, aż główka dziecka podrośnie. Dla małych dzieci warto wybrać modele lekkie mające około 200g, dla starszych można sięgnąć po cięższe kaski mające około 300 g. Zwróć uwagę na kask micro doodle lub kask micro rocket znajdujące się w naszej ofercie.

Najczęstsze błędy popełniane przy użytkowaniu kasku

Poniżej wymieniamy kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas użytkowania kasków rowerowych przez dzieci.

 1. Kask odchylony do tyłu, odsłonięte czoło, co stanowi zagrożenie uderzenia w płat czołowy przedni.
 2. Złe wyregulowanie obwodu, przez co kask nie trzyma się głowy i nie da odpowiedniej amortyzacji przy uderzeniu, może utrudniać jazdę.
 3. Jazda z rozpiętymi paskami, co spowoduje spadnięcie kasku z głowy podczas upadku z roweru.
 4. Paski boczne nie schodzą się za uszami w kształt litery Y, odstają, co oznacza, że kask przemieści się na głowie w razie uderzenia.
 5. Niedopasowanie paska dolnego, zbyt luźny, wiszący pasek, przez co kask może przemieścić się w czasie uderzenia.

Nawet najlepszy kask, najbardziej profesjonalnego producenta, nie ochroni głowy, jeśli będzie on źle noszony przez dziecko. Dlatego zwróćmy uwagę, jak jest on noszony przez dziecko i nauczmy je prawidłowej eksploatacji tego świetnego zabezpieczenia.