Menu Zamknij

Jak urządzić ogród zimowy, aby zachwycił Twoich gości?

flower 6814478 1280 Jak urządzić ogród zimowy, aby zachwycił Twoich gości?

Ogród zimowy to ogród zaprojektowany z myślą o korzystaniu z niego zimą. Zwykle jest obsadzany odpornymi na zimno roślinami i drzewami, które oferują różnorodne kolory i tekstury. Oto kilka wskazówek, jak urządzić ogród zimowy, aby zaimponować gościom.

Dlaczego muszę urządzić ogród zimowy?

Ogród zimowy to dobry sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu w chłodne miesiące. Rośliny mają inne potrzeby w tej części roku i niektóre będą wymagały więcej uwagi niż inne. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby ogród zimowy zawitał i u Ciebie. Wypełnij swój ogród zimowy roślinami ozdobnymi lub zimozielonymi. Pomoże to zwiększyć zainteresowanie wizualne i stworzyć bardziej przyjazną atmosferę. Należy pamiętać, że wiele z tych roślin będzie musiało zostać wniesionych do domu wiosną i latem, aby mogły uzyskać trochę światła słonecznego. Rozważ dodanie bylin, takich jak bukszpan.

Jak stworzyć piękny ogród zimowy?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wybrać odpowiednią witrynę. Jest to ważne, ponieważ określi ilość słońca i wody, jaką otrzyma Twój ogród.

Drugim krokiem jest wybór dobrej mieszanki gleby zawierającej materię organiczną, piasek i mech torfowy. Umieść tę mieszankę w dużym pojemniku, przykryj folią i poczekaj przed sadzeniem nasion lub sadzonek.

Wreszcie, jeśli sadzisz drzewa lub krzewy, upewnij się, że sadzisz je co najmniej 60 centymetrów od domu lub jakiejkolwiek innej konstrukcji.

Co jeszcze mogę zrobić, aby przygotować się do ogrodnictwa zimowego?

  1. Przygotuj grządkę ogrodową na zimę, dodając do niej kompost, ściółkę i słomę.
  2. Sadź kwiaty jesienią, aby miały czas na wzrost i kwitnienie na wiosnę.
  3. Dodaj trochę izolacji, jak siano lub liście wokół roślin, aby pomóc im przetrwać zimowe miesiące.
  4. Co kilka tygodni sprawdzaj swój ogród i usuwaj wszelkie chwasty, które mogły w nim wyrosnąć o tej porze roku.

Najpopularniejsze opcje roślin do ogrodu zimowego

Następujące rośliny to byliny, które mogą rosnąć zimą:

-Aconitum

-Alchemilla mollis

-Aquilegia

-Arabis

-Artemisia vulgaris

-Aster

-Echinacea purpurea

-Eranthis hyemalis

-Galanthus nivalis

Wskazówki dotyczące planowania przestrzeni na świeżym powietrzu zimą

Zima to najlepszy czas na planowanie projektu ogrodu i sadzenie. Możesz wykorzystać zimną pogodę, aby usunąć wszystkie chwasty i sadzonki, które nie są już potrzebne. Możesz także zaplanować bardziej ambitny układ ogrodu z nieco większą pewnością, co będziesz mógł sadzić w przyszłych latach, kiedy nadejdzie czas. Sprawdź poziom pH gleby za pomocą zestawu do badania gleby. Jeśli są za wysokie lub za niskie, dodaj więcej kompostu lub wapna, aby były bardziej odpowiednie dla potrzeb Twoich roślin. Sprawdź swoje rośliny pod kątem szkodników, chorób lub oznak problemów. Żółte liście z brązowymi plamami są wyraźną oznaką niedoboru składników odżywczych, więc dodaj kompost do gleby, aby rozwiązać ten problem. Jeśli nie masz doświadczenia w ogrodnictwie lub szukasz więcej informacji na temat uprawy zdrowych roślin w doniczce z rośliną doniczkową, odwiedź lokalny sklep z roślinami.