Menu Zamknij

Jak szybko wysuszyć buty? Poznaj najlepsze sposoby.

dominik martin b2 fBVrfx0o unsplash Jak szybko wysuszyć buty? Poznaj najlepsze sposoby.

Masz problem z przemoczonym obuwiem? Potrzebujesz wskazówek, jak wysuszyć obuwie szybko i bezpiecznie? Sprawdź nasz krótki przewodnik na ten temat i poznaj najskuteczniejsze sposoby na bezpieczne wysuszenie butów bez nieestetycznych zacieków, zmiany koloru czy innych niechcianych efektów ubocznych.

Skuteczne sposoby na przemoczone buty

Każdy z nas przynajmniej raz doświadczył problemu mokrego obuwia. Najczęściej narażone na przemoczenie są buty sportowe, w których biegamy, wychodzimy na spacery czy wybieramy się na piesze wycieczki. Niekoniecznie musi nas wtedy spotkać ulewa. Wystarczy kontakt z wilgotną trawą czy wejście w kałużę i problem gotowy. Wówczas pojawia się pytanie o to, jak szybko, skutecznie i bezpiecznie osuszyć buty, aby jednocześnie zadbać o ich wygląd.

Co grozi niewłaściwie osuszonym butom?

Teoretycznie możemy postawić nasze mokre obuwie pod kaloryferem i zaczekać, by tam przeschło. Jednak to nie najlepsza metoda. Dlaczego? Niewłaściwie osuszone buty narażone są na:

  • pojawienie się nieestetycznych zacieków;
  • nieprzyjemny zapach;
  • rozklejenie.

Ponadto niewłaściwie osuszone buty mogą nie zachować swojego pierwotnego kształtu. To z kolei może wpłynąć niekorzystnie na ich wygląd. Po drugie może też pogorszyć komfort ich użytkowania. Zatem jak suszyć buty poprawnie, aby im nie zaszkodzić? Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, podpowiadamy jakich błędów unikać, gdy chcemy szybko wysuszyć przemoczone buty.

Czego unikać przy suszeniu butów?

Po pierwsze nigdy nie suszymy butów suszarką do włosów.

To modna i często stosowana praktyka, zwłaszcza jeśli chodzi o kozaki lub inne obuwie skórzane, niestety z ogromną szkodą dla ich stanu. Buty podczas suszenia suszarką tracą swoje właściwości higroskopijne oraz wygląd na całej powierzchni. Mogą przez to także o wiele szybciej popękać.

Po drugie nigdy nie stawiamy przemoczonych butów pod kaloryferem

Co bardziej niecierpliwi stawiają je również na samym grzejniku. To kardynalny błąd przy suszeniu mokrych butów. Co może stać się z tak potraktowanym obuwiem? Grożą mu:

  • zniekształcenie;
  • wyblaknięcie;
  • rozklejenie.

Nie należy też suszyć butów zasznurowanych czy brudnych. W tym drugim wypadku możemy mieć potem problemy z ich doczyszczeniem. Natomiast zasznurowane buty mogą nierównomiernie wyschnąć. Podpowiadamy, jak zatem prawidłowo osuszać mokre buty, by zachowały swój kształt i się nie zniszczyły.

Sposoby suszenia mokrych butów latem

Mimo, iż mokre buty to typowa jesienno-zimowa „przypadłość”, ten problem może pojawić się również latem. Jak wtedy poddać je procesowi szybkiego suszenia? Oto najbardziej skuteczne metody, które możemy zastosować bez obawy o zniszczenie butów.

Wystawienie butów na bezpośrednie działanie słońca

Aby osuszyć buty tą metodą należy najpierw je oczyścić – jeśli tego wymagają. Następnie powinniśmy usunąć z nich sznurowadła lub po prostu odsznurować buty. Kolejna czynność to wypchanie wnętrza butów gazetą. Dzięki temu wypchane buty nie stracą swojego pierwotnego kształtu. Wypchane buty należy wystawić na świeże powietrze. Jeśli mamy do wysuszenia materiałowe tenisówki czy trampki, wtedy możemy je także powiesić na sznurku dla przyspieszenia procesu schnięcia.

UWAGA!

Mimo pośpiechu nigdy nie wystawiamy skórzanego, ani białego obuwia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Użycie ryżu

Latem możemy też dość szybko pozbyć się wilgoci z butów, wsypując do ich wnętrza ryż. Ten sposób jest najbezpieczniejszy, gdy mamy do czynienia z butami ze skóry naturalnej. Ryż posiada właściwości higroskopijne. Dzięki czemu szybko wyciąga całą wilgoć ze środka butów bez narażania ich na efekty uboczne.

Jak suszyć buty w bezpieczny sposób zimą?

Po pierwsze pamiętajmy, aby buty umieścić w suchym i ciepłym pomieszczeniu na czas suszenia. Zwłaszcza, w przypadku, gdy jest to miejsce, w którym spożywamy i przygotowujemy jedzenie. Schnące buty mogą wydzielać nieprzyjemny zapach wilgoci, a to może skutecznie pozbawić nas apetytu. Po drugie – jeśli to możliwe buty odwiązujemy lub odpinamy. Chodzi o to, by zapewnić im w miarę równomierne wyschnięcie. Po trzecie – zapewniamy obuwiu temperaturę pokojową. To dla nich najbezpieczniejsze warunki na schnięcie. Teraz najważniejsze, czyli jak szybko wysuszyć buty zimą, by jednocześnie im nie zaszkodzić.

Suszenie butów przy pomocy gazety lub papieru

Do tego celu najlepiej przyda się gazeta niepokryta kolorowym tuszem, tylko tym czarno-białym. Możemy też posłużyć się papierem pakownym lub toaletowym. Ważne by był on biały lub szary. Wnętrze buta należy dokładnie wypchać papierem. Dzięki temu nie tylko szybko pozbędziemy się wilgoci. Napięta w ten sposób cholewka butów pomoże zachować ich kształt. Pamiętajmy też, by postawić je na podeszwie – czyli zapewnić im naturalną pozycję.

Suszenie butów z wykorzystaniem gorącej soli

Dość szybko możemy zimą wysuszyć mokre buty, używając nagrzanej soli. Wystarczy ją wsypać do cienkiej skarpety, a następnie umieścić wewnątrz buta. Ta popularna kuchenna przyprawa – podobnie jak ryż czy papier posiada silne właściwości higroskopijne.

Suszenie butów w suszarce

Jeszcze lepszym pomysłem na szybkie osuszenie butów, jest umieszczenie ich w suszarce. W tym celu możemy użyć:

  • specjalnej suszarki do butów;
  • zwykłej suszarki bębnowej.

Tak najlepiej osuszymy obuwie sportowe typu: trampki, sneakers czy tenisówki. One najlepiej zniosą działanie wysokiej temperatury.

Bez względu na porę roku nasze buty mogą ulec przemoknięciu – na przykład wskutek niekorzystnych warunków pogodowych. Wtedy zazwyczaj chcemy je jak najszybciej wysuszyć. Pamiętajmy jednak, by odbywało się to szybko i bezpiecznie. Unikajmy suszenia ich przy pomocy suszarki do włosów oraz kładąc je bezpośrednio na kaloryferze. Lepsze rozwiązanie to ryż, papier i bezpieczne źródła ciepła jak suszarka do butów czy suszarka bębnowa.