Menu Zamknij

Jak rozciągnąć jeansy – poznaj skuteczne sposoby na ciasne spodnie!

maude frederique lavoie EDSTj4kCUcw unsplash Jak rozciągnąć jeansy - poznaj skuteczne sposoby na ciasne spodnie!

Jeansy powinny być wygodne, jednak denim potrafi płatać nam figle. Twoje ulubione lub wymarzone spodnie okazują się zbyt ciasne? Sprawdź, co możesz zrobić, aby pasowały jak ulał!

Istnieje wiele sposobów na rozciąganie spodni z denimu. Większość z nich wymaga wstępnego przygotowania materiału do naciągania jego włókien. Ponieważ, aby skurczyć jeansy wkładamy je do ciepłej lub gorącej wody, to również woda pomoże nam je rozciągnąć. Kiedy Twoje ulubione jeansy stają się zbyt ciasne, pamiętaj, że nie musisz ich wyrzucać. Wypróbuj jeden ze sprawdzonych sposobów na poszerzanie spodni z denimu!

Jak rozciągnąć jeansy – dlaczego jeans się kurczy?

Nie każde spodnie jeansowe skurczą się w praniu. Wiele zależy od składu materiału. Im więcej w nim bawełny, tym większe ryzyko, że po wyschnięciu odzież okaże się nawet kilka rozmiarów mniejsza. Jeansy wykonane z włókien syntetycznych (poliester) nie są tak podatne na kurczenie się, nawet pod wpływem wysokiej temperatury.

Jeśli kupujemy modele skinny i slim, warto stawiać na te z dodatkiem włókien elastycznych, podatnych na rozciąganie. Takie spodnie tuż po wypraniu i wysuszeniu mogą wydawać się mniejsze, ale bez wysiłku założymy je na siebie i będą wygodne tak samo jak przed praniem. Jeśli jednak dopasowane spodnie wykonane są z bawełny, konieczne może okazać się wykorzystanie jednego ze sposobów na rozciąganie jeansu.

Jak rozciągnąć jeansy w udach, biodrach i pośladkach?

W udach i na pośladkach najczęściej ciasne okazują się nowe jeansy lub spodnie zapomniane i złożone na dnie szafy. Zdarza się również, że pochopnie podejmiemy decyzję zakupową w sklepie lub zamawiamy odzież przez Internet, a potem ta okazuje się jednak odrobinę zbyt mała. Niekiedy jeansy w praniu kurczą się zupełnie niespodziewanie, na przykład z powodu wyprania ich w nieco wyższej niż zwykle temperaturze. Nigdy nie jest jednak tak, że z dnia na dzień stajemy się szersi w tych partiach ciała, zwłaszcza że spodnie z jeansu należą do tych intensywniej pracujących na ciele i nadążają za takimi zmianami. Jak zatem poszerzyć ciasne jeansy typu rurki?

Najpierw zdejmij spodnie i spryskaj je wodą, a następnie wciągnij na ciało. Możesz również założyć spodnie wyjęte prosto z prania, odwirowane z nadmiaru płynu, a jeśli okaże się to niemożliwe, załóż je na siebie, kiedy będą suche, a dopiero na sobie spryskaj jeansy wodą. Teraz wystarczy, że nieco się poruszasz. Zrób krótki trening – kucaj, siadaj podnosząc kolana pod brodę, rób wykroki i przysiady. Wszystko to sprawi, że materiał będzie intensywnie pracował i ulegnie rozciągnięciu. W podobny sposób rozciągniemy też ciasne spodnie w łydkach. 

Jak rozciągnąć spodnie w pasie?

W przypadku rozciągania jeansów w pasie sprawa nie jest już taka prosta, gdyż żadna gimnastyka nie sprawi, że materiał rozciągnie się w tym miejscu. Aby poszerzyć spodnie w pasie, musimy skorzystać z dodatkowego akcesorium, na przykład krzesła. Ciasne jeansy należy obficie zwilżyć, najlepiej letnią wodą, a następnie wciągnąć je na oparcie odpowiednio szerokiego krzesła. W tej pozycji swoją ulubioną parę małych spodni musimy zostawić na kilka godzin. Można również wypróbować podobną metodę z żelazkiem, czyli prasować przez chwilę jeansowe spodnie z włączonym programem parowym, a później – jeszcze ciepłe – założyć na oparcie krzesła i pozostawić tak na kilka godzin lub rozciągać materiał w rękach. To również dobry sposób, aby poszerzyć jeansy w pasie. 

Jak rozciągnąć jeansy na długość?

Czy da się rozciągnąć nogawki jeansów? O ile spodnie ciasne w pasie rozciągamy na krześle, a te ciasne w biodrach czy pośladach na sobie, tak jeansy zbyt krótkie możemy rozciągnąć tylko po zdjęciu ich z ciała i rozłożeniu płasko na gładkiej powierzchni. Aby dodać nogawkom kilku centymetrów, należy spryskać spodnie wodą i złożyć je na pół, na przykład na płytkach lub panelach. Następnie stajemy na nich i rozciągamy je bosymi stopami robiąc coraz szerszy wykrok.

Należy pamiętać, że taki domowy sposób na wydłużanie spodni jest dosyć skuteczny, ale materiał nie bierze się znikąd, dlatego ten trik można stosować wyłącznie w przypadku spodni, które nie są wąskie w łydkach i udach.

Jak dbać o jeansy, aby się nie kurczyły?

Nie da się całkowicie wyeliminować problemu kurczących się jeansów, ale można go zminimalizować. Należy pamiętać, aby:

  • prać spodnie jak najrzadziej,
  • unikać bardzo wysokich i ekstremalnie różnych temperatur,
  • nie wykręcać jeansów, nie stosować wirowania,
  • nie suszyć jeansów w pozycji złożonej,
  • stosować płyn do zmiękczania tkanin, który poprawia elastyczność włókien,
  • nie stosować ekspresowych metod suszenia,
  • nie suszyć spodni z jeansu na grzejniku.

Jeansów nie należy prać w temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Zaleca się również nie pocierać materiału w trakcie prania. Jeśli spodnie są wyjątkowo sztywne i szorstkie, można uprasować je żelazkiem z funkcją pary, która zmiękczy włókna. Warto pamiętać o tych zasadach, w przeciwnym razie uprzednie rozciąganie materiału pójdzie na marne po kolejnym umieszczeniu spodni w pralce.