Menu Zamknij

Pole namiotowe Mazury nad jeziorem – Na co zwrócić uwagę?

marek piwnicki I39aZeLiVI0 unsplash Pole namiotowe Mazury nad jeziorem - Na co zwrócić uwagę?

Co Cię czeka na campingach i polach namiotowych na Mazurach?

Mazurski region oferuje turystom dostęp do plaży, jezior, kempingów, pokoi gościnnych i pól namiotowych. Nie brakuje też dla turystów parkingów oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Sprawdź, czym uraczy Cię ten malowniczy zakątek Polski.

Z poniższego artykułu dowiesz się o:

 1. Mazury – perła północnej Polski
 2. Mazurskie atrakcje
 3. Aktywny wypoczynek nad jeziorem w samym sercu Mazur
 4. Co wybrać- domki kempingowe, przyczepa kempingowa, czy pole namiotowe na Mazurach?
 5. Camping i pola namiotowe Mazur – cennik

Mazury – perła północnej Polski

Mazury nazywane są perłą północnej Polski. Wiele campingów na Mazurach, a także domków letniskowych położona jest nad jeziorem. Tych bowiem w tym regionie nie brakuje. To Kraina Wielkich Jezior lub jak kto woli Kraina Tysiąca Jezior. Choć i bez nich atrakcji turystycznych tu nie brakuje. Nie należy bowiem zapominać o Puszczy Piskiej oraz malowniczej miejscowości, jaką jest Mrągowo. W końcu Cezary Czarek Markiewicz już dawno śpiewał, że wszystkie drogi prowadzą do Mragowa.

Mazury to idealne miejsca na urlop dla rodzin z dziećmi. Domki drewniane nad samym brzegiem jeziora oferują nie tylko orzeźwiające powietrze, krystalicznie czystą wodę do zabaw w niej, ale też wygodę. Oczywiście na kempingach możliwe jest też rozbicie namiotu, co pozwala na bezpośredni kontakt dzieci z naturą.

Mazurskie atrakcje

Mazury posiadają również ciekawą i bogatą historię. Ciekawostką jest fakt, że na tych terenach, podczas wykopalisk znaleziono róg renifera. Przebiega również tędy szlak zamków krzyżackich. Znajdują się one w:

 • Nidzicy
 • Kętrzynie
 • Ostródzie
 • Rynie
 • Reszelu
 • Działdowie
 • Morągu.

Oprócz 2600 jezior na Mazurach i siedmiu gotyckich zamków warto też poświęcić czas innym atrakcjom. Są to między innymi punkty widokowe, Twierdza Boyen, wilczy Szaniec, Mosty w Stańczykach, czy choćby Pochylnia Buczyniec.

Aktywny wypoczynek nad jeziorem w samym sercu Mazur

Kraina Wielkich Jezior wręcz zaprasza do aktywnego wypoczynku nad samym jeziorem. O to kilka propozycji, na to aby camping Mazury stał się niezapomnianym urlopem:

 • Rajd rowerowy tutejszymi szlakami – to pierwsza z polecanych przez nas aktywności. Dwie najdłuższe trasy liczą ponad 40 kilometrów i są to Szlak Rospudy i Szlak Mazurskich Piramid.
 • Spływ kajakiem – turystyka kajakowa na Mazurach jest bardzo dobrze rozwinięta. Kajak dwuosobowy udostępniany jest już od 50 złotych, więc nie jest to duży wydatek. Można się wybrać na swój prywatny spływ lub wziąć udział w jednym z organizowanych przez tutejsze firmy turystyczne.
 • Wędkowanie – jeśli masz ochotę powędkować, to Mazury są do tego super miejscem. Na środku czystego jeziora ryby zawsze biorą. Łodzie wędkarskie można wypożyczyć, ale też są często oferowane przez firmy zajmujące się campingiem nad jeziorem.
 • Pływanie po jeziorach rowerami wodnymi – to idealna rodzinna rozrywka, pozwalająca na poznanie Maur od strony wody. Wypożyczenie na godzinę trzyosobowego roweru wodnego to średni koszt 15 pln.

Co wybrać- domki kempingowe, przyczepa kempingowa, czy pole namiotowe na Mazurach?

Skoro wybierasz się na Mazury, musisz pomyśleć o bazie noclegowej. Pole campingowe najlepiej gdyby znajdowało się blisko jeziora i zakładało możliwość wieczornego rozpalenia ogniska. To stworzy wspaniały klimat Twojego urlopu. Dodatkowo warto, aby miało dostęp do pomostu, na którym mógłbyś powędkować, ale także zapewniało bezpośredni dostęp do Wi-Fi, węzeł sanitarny, możliwość podłączenia do prądu. Sprawdź również, czy na miejscu znajduje się ujęcie wody pitnej oraz czy na danym polu namiotowym znajduje się pełna infrastruktura.

Na Mazurach dla gości przygotowano do wyboru domki kempingowe, strzeżone campingi i pola namiotowe. Dzięki temu każdy biwak jest bezpieczny. Oferowane są także tak zwane house boat, czyli domki na łodziach. Posiadają one pełne wyposażenie, między innymi wc chemiczne, zmywalnie naczyń, natrysk, kuchenkę gazową, a nawet pralkę. Zazwyczaj na house boat są 2 pokoje: sypialnia, w której jest łoże małżeńskiej i salon.

Jeśli wybierasz camping, na którym wynajmiesz domki drewniane, polecamy Ci miejscowość Warchały. Znajduje się ona pomiędzy jeziorami Warchałdzkim i Brajnickim. Dzięki temu masz ogromną szansę, że znajdziesz domek z widokiem na jezioro. Dodatkowym atutem będzie altana, na której będziesz mógł spędzać poranki z kubkiem gorącej kawy i wieczory słuchając grania świerszczy.

Natomiast, gdy zdecydujesz się biwakować w namiocie, warto się ogrodzić, choć tak prowizorycznie. Dzięki temu zyskasz trochę intymności. Ponadto zwróć uwagę, czy do dyspozycji gości jest sanitariat, natrysk, umywalnia, a także aneks kuchenny.

Camping i pola namiotowe Mazur – cennik

Cenniki domków, kempingów oraz pól namiotowych na Mazurach są bardzo zróżnicowane. Nocleg można już znaleźć od 25 złotych, za tak zwaną „osobodobę”. Są to jednak sporadyczne przypadki. W obecnych czasach również Polska Federacja Campingu i Caravaningu podwyższyła ceny. Średnia cena za wynajęcie domku drewnianego kształtuje się na poziomie 350-400 złotych za dobę. Postawienie przyczepy kempingowej na polu namiotowym jest znacznie tańsze, to koszt około 20zł za dobę. Tyle samo zazwyczaj kosztuje biwak pod namiotem. Jednak warto wziąć pod uwagę w tym przypadku, że korzystanie z sanitariatu oraz dostępu do prądu, które są odpłatne dodatkowo, podnosi ostateczną cenę urlopu.

Jeśli więc planujesz urlop w super miejscu, to zapraszamy na Mazury. Z pewnością nie pożałujesz tej decyzji. Co więcej, będziesz tu wracał co roku.