Menu Zamknij

Okap nad wyspę – na co zwrócić uwagę?

20211115183732 pexels photo 6980666.jpeg Okap nad wyspę – na co zwrócić uwagę?

Otwarta kuchnia to modny trend aranżacyjny, na który decydują się wszyscy miłośnicy przestrzeni i swobody. Mając do zagospodarowania dużą powierzchnię, idealnym rozwiązaniem jest stworzenie wyspy kuchennej, na której znajdzie się płyta grzewcza oraz miejsce do przygotowywania posiłków. Przy wyspie można postawić stylowe hokery, dzięki czemu zyskuje się ciekawe miejsce i do gotowania, i do rozmów. Trudno jednak wyobrazić sobie, by nad płytą grzewczą nie było okapu. Jaki wybrać nad wyspę? Czym się kierować podczas zakupu?

Jaki okap wybrać nad wyspę? 

O ile przy tradycyjnej aranżacji kuchni, kiedy płyta grzewcza znajduje się przy ścianie, ma się do wyboru kilka modeli okapów, tak w przypadku kuchennej wyspy możliwości jest o wiele mniej. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o okap nad wyspę, a więc miejsce stworzone na środku kuchni, będzie, a jakże, okap wyspowy. Wybierając odpowiedni model, będzie on jednocześnie funkcjonalnym urządzeniem, jak i ciekawym elementem dekoracyjnym.  

Czym jest okap wyspowy? 

Okap umieszczony nad wyspą działa tak samo, jak klasyczne modele, ale jest przymocowany do sufitu. Służy odprowadzaniu zapachów, dymu i tłuszczu. Spośród innych okapów zazwyczaj wyróżnia się designem, ponieważ traktowany jest jako, można powiedzieć, urządzenie wolnostojące, które będzie znajdowało się w centralnym punkcie pomieszczenia. Musi więc być wpasowane w nie stylistycznie i wyróżniać się wyjątkową estetyką. Stąd też dostępne są okapy nad wyspę zarówno cylindryczne, wyjątkowo stylowe i nowoczesne oraz klasyczne, w formie odwróconej litery T, które również mogą zachwycać swoim designem. Warto wybrać taki, który będzie idealnie wpasowany w kuchenną aranżację.  

Jak podłączyć okap wyspowy? 

Okap wyspowy jest montowany do sufitu bezpośrednio nad kuchenką i podłączany do przewodu kominowego lub też pracuje w obiegu zamkniętym, jako pochłaniacz. Wybierając okap podłączany do wyciągu wentylacyjnego, niezbędne jest poprowadzenie przewodów do głównego ciągu. Trzeba więc zrobić podwieszany sufit, by zakryć całą instalację. Jeśli okap nad wyspę ma być pochłaniaczem, trzeba zaplanować nad wyspą instalację elektryczną. Sam sufit, do którego okap będzie zamontowany na hakach, musi być także wystarczająco mocny.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu wyspowego? 

Aby wybrać odpowiedni okap nad wyspę do swojej kuchni, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii: 

  • Wydajność, zgodną z wielkością pomieszczenia, aby okap dział efektywnie, a zarazem nie generował zbyt dużego zużycia prądu. 
  • Wymiary dopasowane do płyty grzewczej. Okap nie może być od niej mniejszy (wyjątkiem są okapy cylindryczne), ponieważ nie będzie dobrze spełniał swojego zadania.  
  • Poziom hałasu. Dobrze wybrać taki okap nad wyspę, który nie robi zbyt dużego hałasu. Może bowiem przeszkadzać podczas rozmów przy gotowaniu.  
  • Stylistyka. To, wbrew pozorom, bardzo ważne, by zwracać uwagę na wygląd okapu wyspowego. Powinien być dobrze dopasowany do kuchni, bo będzie jednym z elementów, które zauważy się od razu. Powinien więc współgrać ze stylem, jaki się wybrało.  

Okapy nad wyspę mogą być zarówno nowoczesne i futurystyczne, jak i proste, klasyczne. To bardzo ważne, by wybrać go adekwatnie do reszty aranżacji. Wyspa będzie bowiem, można powiedzieć, epicentrum całego pomieszczenia, jakim jest otwarta na salon kuchnia. Niech więc będzie tym, przy czym siedzenie sprawia przyjemność, gotowanie jest wygodą, a patrzenie miłym doznaniem estetycznym.