Każdy z nas zna ból spowodowany obcierającymi butami. Każdy kolejny krok jest dla nas nie do pokonania, a wygląd stopy po zdjęciu obuwia wręcz przeraża. Gdy buty obcierają, wcale nie trzeba rezygnować z ich noszenia. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam pozbyć się dyskomfortu. Jakich? O tym można przeczytać poniżej!
Obcierające buty to nic przyjemnego, przecież każdy człowiek chce poruszać się swobodnie i to często przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. W związku z czym nie może pozwolić sobie na bolesne obtarcia, czy odciski. Dlaczego buty obcierają stopy? Jak sobie z tym poradzić?
Dlaczego buty obcierają stopy?
Niestety najczęstsza przyczyna tego, że buty obcierają stopy leży po naszej stronie. Źle dobrane lub kupione w pośpiechu mogą kosztować nas otarcia i spory dyskomfort. Dlatego w trakcie zakupów, należy pamiętać, aby przymierzyć obuwie, zapiąć je lub zawiązać i przejść się po sklepie. Tym sposobem już w pierwszych minutach uda nam się ustalić, czy but jest dobrze dopasowany do stopy – nie jest za mały, ani za duży. Z kolei kupując buty przez Internet, trzeba zwrócić uwagę na tabelki podane przez sprzedawcę, ponieważ mogą nieco się różnić. Z reguły w ogłoszeniach podane są wymiary stopy w centymetrach liczone od czubka dużego palca do końca pięty. Po zmierzeniu powinno się dodać jeszcze 0,5 cm, dzięki czemu klient zyska gwarancję, że but będzie pasował. Natomiast, gdy po odebraniu przesyłki okaże się, że jednak coś jest nie tak, to lepiej, jak najszybciej zwrócić obuwie do sklepu lub wymienić na inny rozmiar. Buty mogą nas również obcierać przez wzgląd na materiał, z którego zostały wykonane. Wiele osób chętnie korzysta z różnego rodzaju promocji, kiedy sklepy oferują naprawdę dobre ceny. W takim przypadku materiał schodzi na drugi plan, a to jest błąd. Nawet stosunkowo niski koszt nie zastąpi komfortu i wygody chodzenia. W tym momencie należy wspomnieć, że skórzane buty uchodzą za najsolidniejsze, ale i one mogą obetrzeć stopę. Zwłaszcza, gdy będą wykonane z twardej skóry. Najczęściej ten problem dotyczy obuwia na obcasie i szpilek.
Co zrobić, aby buty nie obcierały stopy?
Najprostszy sposób na obcierające buty to rozsądny zakup. Jak mówi pewne przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym celu warto poświęcić trochę czasu i udać się na spokojne zakupy do sklepu stacjonarnego lub bez pośpiechu przejrzeć oferty w Internecie. Z całą pewnością przy wyborze nie należy kierować się samym wyglądem butów, czy ich ceną. Najważniejsze jest to, aby pasowały do rozmiaru stopy (nie mogą być zbyt ciasne i zbyt luźne) i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jakie będą najlepsze. Naszą uwagę powinny przyciągnąć buty wykonane skóry lakierowanej, licowej, zamszu lub nubuku. W porze letniej dobrze sprawdzi się też obuwie z bawełny bądź innych materiałów naturalnych. Ponadto nie powinny nas interesować to wykonane z eco skóry, ponieważ do ich produkcji zostały wykorzystane sztuczne materiały, które nie tylko mogą być przyczyną powstawania bolesnych otarć, ale też mieć negatywny wpływ na nasze stopy pod kątem zdrowotnym.
Obcierające buty? Pomóc mogą mokre skarpetki
Jeśli już w naszym domu znajdują się buty powodujące obcieranie stóp, to wcale nie trzeba ich zwracać do sklepu, czy wyrzucać. Można je bowiem rozbić przy pomocy grubych skarpetek. Wystarczy nawilżyć je wodą, założyć i wsunąć dokuczające obuwie. Następnie należy pochodzić po mieszkaniu przez przynajmniej kwadrans dziennie i powtarzać czynność tę przez kilka następnych dni. Buty również można rozciągnąć w suchych skarpetkach, ale cały proces się wydłuży. Co ważne, im będą one grubsze, tym lepiej. Mimo że na efekty trzeba nieco poczekać, to warto, ponieważ już po kilku dniach obuwie będzie doskonale dopasowane do stopy.
Domowe sposoby na obcierające obuwie? Krem i plastry
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że krem nawilżający do twarzy, rąk bądź ciała może przydać się również do rozciągania butów. Nałożenie go bezpośrednio na materiał sprawi, że będzie on bardziej śliski i nie prowadzi do otarć i pęcherzy. Jeżeli nie ma pewności, że nowo kupione buty nie będą obcierać stóp, to można się szybciej zabezpieczyć przy pomocy plastrów na odciski. Chociaż najczęściej zakładane są dopiero po pojawieniu się problemu, już wcześniej wiadomo, w którym miejscu stopa najbardziej narażona jest na otarcia. Ten zabieg warto wykonać w przypadku butów na obcasie lub, gdy czeka nas wiele godzin chodzenia.
Wkładki i zapiętki na problem z otarciami
Pięta to newralgiczny i najbardziej podatna na podrażnienia część stopy. Jeśli dotyka nas właśnie ten rodzaj bólu i dyskomfortu, to pomóc nam mogą tzw. zapiętki żelowe, silikonowe lub skórzane. Przykleja się je w wewnętrznej części obuwia, nie są widoczne dla innych i nadal pozostają estetyczne. Poza tym stanowią dla naszych róg pewną amortyzację, dzięki czemu buty są po prostu wygodniejsze. Z kolei wkładki silikonowe umieszcza się pod palcami stóp w celu ograniczenia ślizgania. Zaleca się po nie sięgnąć szczególnie przy butach na obcasie i szpilkach.
Preparaty na rozciąganie butów
Alternatywą dla powyższych sposobów jest wykorzystanie specjalnych preparatów na rozciąganie obuwia. Jednym z nich są spraye, którymi należy spryskać materiał kilkukrotnie i buty (zwłaszcza wykonane ze skóry) będą znacznie lepiej dopasowane do kształtu stopy. Natomiast, gdy budzi się w nas obawa, że obuwie zostanie zniszczone podczas omówionych zabiegów lub niepewność, czy można je stosować na dany materiał, to zawsze można udać się do szewca. Profesjonalista rozbije buty z należytą starannością.