Menu Zamknij

Jak wyczyścić zamszowe buty jasne – domowe sposoby czyszczenia zamszu

viktor keri pf5j8hyC3pQ unsplash Jak wyczyścić zamszowe buty jasne - domowe sposoby czyszczenia zamszu

Odpowiedzi na pytanie „jak wyczyścić zamszowe buty jasne” poszukuje każdy posiadacz tego typu delikatnych skórzanych butów. Wbrew pozorom, czyszczenie zamszu nie jest trudne, ale wymaga delikatności. Sprawdź, jak usunąć zabrudzenia z zamszowego obuwia!

Metody czyszczenia skóry licowej nie sprawdzą się w przypadku butów z zamszu. W przypadku tak delikatnej, matowej skóry zastosowanie znajdują głównie metody czyszczenia na sucho, podobnie jak w przypadku nubuku. Zatem jak i czym wyczyścić buty zamszowe?

Jak wyczyścić zamszowe buty jasne – czy można prać buty zamszowe?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można prać buty zamszowe, należy poznać specyfikę tego typu materiału. Zamsz jest niewyprawioną skórą naturalną z krótkim włosiem. Źle znosi zatem kontakt z wilgocią i wodą. Nie oznacza to jednak, że takie buty można nosić tylko w trakcie ładnej pogody. Odpowiednio pielęgnowane i impregnowane obuwie sprawdzi się również jesienią i zimą.

Butów z zamszu nie można zatem prać – ani ręcznie, ani w pralce automatycznej. Prowadzi to bowiem do zniekształcenia i wybarwienia materiału. Dopuszcza się jednak odświeżanie takiego obuwia za pomocą gorącej pary wodnej, która usuwa nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń.

Brud i plamy z zamszowych butów można usuwać na mokro, o ile nie dopuścimy przy tym do nadmiernego przemoczenia materiału. Warto wykorzystać zatem:

  • nawilżane chusteczki, którymi wystarczy delikatnie przetrzeć skórę,
  • namoczoną w roztworze mleka i sody oczyszczonej ściereczkę (później wystarczy wyszczotkować materiał z białego nalotu),
  • namoczoną w roztworze wody z octem szmatkę (pocieranie skóry tą mieszanką usunie z niej każdy rodzaj zabrudzeń, zwłaszcza sól i nieestetyczne zacieki po wodzie z solą).

Czym czyścić zamszowe buty?

Do czyszczenia butów z zamszu należy wykorzystywać przede wszystkim dedykowane preparaty i akcesoria. Można jednak stosować w tym celu również domowe, naturalne sposoby. Jednym z najczęściej polecanych – zwłaszcza na plamy z błota – jest szorowanie skóry zamszowej skórką od chleba (wewnętrzną stroną). Taki gadżet do czyszczenia butów zamszowych imituje specjalną gumkę do zamszu. Tę można zastąpić też zwykłą gumką do ścierania pod warunkiem, że jest czysta.

Podstawą pielęgnacji zamszu jest jednak szczotkowanie. Większość zanieczyszczeń ze skóry zamszowej da się wyczesać za pomocą specjalnej gumowej szczotki do zamszu. Warto pamiętać jednak, że taka szczoteczka:

  • musi być zawsze czysta i sucha,
  • powinna zostać wypłukana i pozostawiona do wyschnięcia po każdym użyciu,
  • może być używana tylko w połączeniu z odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi i impregnatami – bezbarwnymi, o delikatnym działaniu.

Co ważne, obuwie z zamszu należy szczotkować regularnie – bez względu na to, czy jest ono brudne czy czyste. Czesanie skóry pozwala zadbać o jej miękkość i estetyczny wygląd.

Jak wyczyścić buty zamszowe?

Znając bezpieczne i sprawdzone sposoby na czyszczenie butów wykonanych z zamszu, warto upewnić się, które z nich stosować w zależności od rodzaju zabrudzeń. Czym wyczyścić zamszowe buty z błota, czym z soli, a czym z innego rodzaju zabrudzeń?

Czym wyczyścić buty zamszowe z soli drogowej? W tym przypadku polecany jest roztwór wody z octem, przy czym woda w mieszance musi być ciepła, a proporcje powinny wynosić 1:1. Ściereczką zamoczoną w miksturze i odciśniętą z nadmiaru płynu należy przetrzeć zabrudzenia, lekko pocierając plamy. Pomoże to uniknąć nieestetycznych zacieków na butach. Warto pamiętać, że obuwia wykonanego z zamszu nigdy nie czyścimy w pełnym zanurzeniu i nie przemaczamy. Kiedy jest ono zbyt mokre po czyszczeniu, warto osuszyć je ręcznikiem papierowym, który wchłonie także pozostałości soli.

Czym wyczyścić buty zamszowe z błota? Aby wyczyścić jasne buty zamszowe z błota, należy najpierw wysuszyć je, a potem wyszczotkować z nich piasek i brud. Szczotkowanie zawsze wykonujemy tylko na suchych butach, by nie wcierać w nie brudu. Wysuszone błoto można wyczyścić domowymi sposobami:

  • miękką szczoteczką do zębów,
  • miękką szczoteczką do paznokci,
  • skórką od chleba,

lub dedykowaną szczotką do butów zamszowych. Inne plamy usuwamy wodą z sodą lub chusteczkami dla niemowląt/do demakijażu.

Jak pielęgnować buty z zamszu?

Obuwia zamszowego nie wolno przemaczać, gdyż źle znosi kontakt z wodą. Aby buty nie zniszczyły się po noszeniu ich w trakcie deszczu czy po śniegu, należy regularnie czyścić je i impregnować. Wiemy już, czym czyści się buty zamszowe z różnego rodzaju zabrudzeń. Jednak nawet, kiedy jest ono czyste – na pierwszy rzut oka – należy szczotkować je szczotką gumową, która usuwa kurz i przywraca skórze estetyczny wygląd.

Do odnowienia tego rodzaju obuwia można stosować tak zwane renowatory, które ożywiają kolor skóry i przywracają jej oryginalny wygląd. Poza tym, należy też regularnie impregnować zamsz specjalnym preparatem, przynajmniej raz na kilka miesięcy. Impregnacja ułatwi utrzymanie ich w czystości i zapobiegnie wchłanianiu wody.

Poza domowymi metodami, do wyczyszczenia butów z zamszu można stosować też profesjonalne środki do ich pielęgnacji, stworzone z myślą o szczególnych właściwościach butów wykonanych z tego materiału. Sięgając po takie preparaty, nie musimy martwić się, że nie poradzą sobie z zabrudzeniami lub że uszkodzą strukturę butów ze skóry.